Etiket


Oldukça fazla kullanım alanı olan etiket, bu nedenden dolayı günümüzde pek çok farklı sektörde ürünleri tanımlamak için ihtiyaç duyulmaktadır. Standart bir etiket üzerinde yer alan başlıca bilgiler; imalat yeri, firma adı, malzeme cinsi, malzeme içeriği, fiyat gibi bilgilerdir. Bu bilgiler söz konusu ürünün niteliklerine göre değişkenlik göstermekte olup, ihtiyaç ve talep doğrultusunda etiketin içeriği daha da genişletilebilmekte ve özel, farklı tasarımlar gerçekleştirilebilmektedir.

Firmamız etiket tasarım ve baskısı konusunda uzman personelleri ile her sektör bünyesindeki ürünler için tasarım ve baskı hizmetini vermektedir. Kaliteli baskı ve buna karşılık oldukça makul seviyede fiyat teklifi ile yıllardır işletmelerin memnuniyetini kazanmıştır.

Etiket Tasarımında Önemli Olan Kriterler Nedir?

Etiket, kullanım alanı oldukça geniş bir materyaldir. Bu yüzden dolayı etiket tasarımında önemli olan kriterler, kullanım alanına ve ilgili firmanın kurumsal kimliğine göre özel olarak belirlenir.

Genel olarak etiket tasarımında ise şu esaslar dikkate alınır;

  • Etiket üzerinde ifade edilmesi gereken standart bilgiler; imalat yeri, ham maddeleri, türü ve diğer genel niteliksel özellikleri açık ve net anlaşılır bir şekilde yer almalıdır.
  • Etiketin yapısal özellikleri ise belirli bir standarda bağlı kalınması yerine ilgili ürün ile uyum sağlayacak bir şekilde belirlenmesi daha doğru olacaktır. Bu nedenden dolayı; ebat, kalınlık ve renk gibi yapısal özelliklerin belirlenmesi aşamasında genellikle ilgili ürün baz alınır.
  • Kurumsal kimliğin ya da diğer bir ifade ile marka saygınlığının doğru ve etkili bir şekilde yansııtlabilmesinde etiketin malzeme kalitesi son derece önemli olmaktadır. Bu nedenden dolayı birinci sınıf baskı öneririz.

Bu aşamada uzman bir grafiker ekip ile çalışıyor olmak önemlidir ve firmamız bu konuda beklentilerinizi karşılar.

Etiket Tasarım Fiyatı Ne Kadar?

Etiket tasarım fiyatı hakkında sizlere sunacağımız en uygun fiyat teklifinin ne kadar olabileceğini öğrenmek için bizimle iletişime geçmelisiniz. Bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde; istediğiniz etiket türünü, ebatlarını, üzerinde yer alacak bilgileri, tasarım detayları, adet sayısı, baskı kalitesi gibi… sizlere bir fiyat teklifi verebilmemiz için son derece önemli olan bilgileri öğrenmiş ve kararlaştırmış olacağız.

​Etiket genel manada bir tanımla;

Bir malın, ürünün, gıda ve giysinin tüm özelliklerini, türünü, imalat yerlerini, ham maddelerinin ve katkı oranları ile miktarlarını ve fiyat gibi niteliksel ihtiyaçları tanımlamasıdır.
Fransızca bir kelime olan ve etiquette kelimesinden dilimize çevrilen etiket naylon veya kâğıt gibi farklı malzemelerden yapılır.
Etiketi günümüz dünyasında, aklınıza gelebilecek tüm üretici ve satıcı iş kolunda yapılacak işlerin sistematik biçimde işlemesini sağlayabilen yönlendirici notlar olarak ta tanımlanabilmektedir. Etiket her ebat ve büyüklükte, istenilen kalınlık ve renkte üretileceği için içerdiği ürün ile özdeşleşecek marka değerini de yakalayabilmektedir.
Etiketleri kullandığı alanlara, sektörlere göre sınıflandırabileceğimiz gibi fiyatlandırma ve belirteç olarak ta ayrı bir kategoride değerlendirebiliriz. Örneği gıda etiketleri üzerinde son kullanma tarihleri, gıdanın içindeki katkı maddeleri ve katkı oranları yer almaktadır. Giyim etiketlerinde kumaş kalitesi, kumaş ebatları ve katkı maddeleri yer almaktadır. Tüm ürünlerde fiyat etiketlerinde peşin fiyat veya vadeli fiyatlar bulunmaktadır.

Üretici için etiket;

Etiket üretici için büyük anlam ifade eden bir sistem olmakta ürünün korunması, tanıtılması, müşteriye güvenle sunulması anlamına gelmektedir. Etiket ile üretici müşteriye seri bir bilgi akışını sürekli olarak vermektedir.

Tüketici için etiket;

Tüketici için etiket, ürün hakkındaki tüm soru işaretlerinin giderileceği, ürünün tanıtımını ve gerçek verilerin yazıldığı, son kullanma tarihleri, fiyat tarifleri ve kullanım koşulları gibi ürün alırken ihtiyaç duyulacak tüm bilgilerin yer alabileceği bir ürün kılavuzudur.

Etiket tasarım

İyi bir etiket tasarımı çok önemlidir. Ne yazık ki çok sayıda küçük üretici paket başına düşecek maliyeti düşürmek için kötü etiketleme yaparak, ikinci sınıf baskı ve tasarımları kullanarak ürün hakkında ki ilk bakış açısını sarsmaktadırlar. Bir marka imajını geliştirmek için etiketin etkisini ve gücünü iyi analiz etmelidir.

 

Paylaş